نوآوری و خلاقیت

 

نوآوری و خلاقیت

همه ی انسان ها در ۷ سال اول زندگی خود بیشتر از نیمکره سمت راست مغز خود استفاده می کنند یا رفتار آن ها بر اساس عملکرد نیمکره راست است. ولی بمحض ورود به مدرسه به ما یاد می دهند که از نمیکره چپ استفاده کنیم ( ۱۴-۷ سال).
نیمکره سمت چپ کار استدلال، منطق و این انتخاب را محدود می کند باید از نیمکره راست مغز نیز استفاده کرد و کار با آن را آموخت ، شما با نیمکره راست تصاویر را می بینید و مطالب را به شکل کلی بررسی می کنید اما در نیمکره چپ مغز شما بتدریج و قدم به قدم به جواب می رسید، مرحله به مرحله با جزئیات( استدلال- استنتاج).
ایکاش به جای یاد دادن و استفاده از نیمکره چپ بما یاد می دادند که از هر دو نیمکره مغز بطور همزمان استفاده کنیم واز نیمکره راست مغز و قدرت فوق العاده ی آن غافل نمی ماندیم.
متاسفانه بسیاری از افراد از این موضوع غافل می شوند که آن ها موجودات خلاقی هستند و وقتی نیازهای فردی، خانوادگی و شغلی آن ها تا حدودی تأمین می شود، می پذیرند که سقف توانمندی آن ها، همین است و برای تحقق آن چه در رویا دارند که شاید خیلی فراتر از آن چه باشد که بدست آورده اند، دست از تلاش برمی دارند.
بر اساس تحقیقاتی که انجام شده افراد موفق کسانی بودند که مدرسه را دیر شروع کردند ۷ سالگی، ۹ سالگی و گاهی تا ۱۱ سالگی به مدرسه نرفتند و طبیعی است که دیرتر با عملکرد نیمکره چپ مغزآشنا و مأنوس شدند و به این ترتیب تماس با نیمکره راست بیشتر و طولانی بوده و برخورد آن ها با دنیای اطرافشان ابتدا با نیمکره راست بوده است. ولی همه انسان ها می توانند این ارتباط را حفظ و مرتب تمرین کنند که این تمرین و کار به آن ها کمک می کند که رشد و پیشرفت داشته باشند.
جالب است بدانید که نوابغ از نیمکره راست مغز خود بیشتر استفاده می کردند بعنوان مثال انیشتن، ون گوگ و امیلی دیکینسون شاعر معروف امریکایی از این دسته از نوابغ اند.
بدن انسان بسیار نظام مند، توانا و خلاق است و انسان این قدرت را داراست که در بسیاری از زمینه ها رشد کند و در واقع با رشد نیمکره راست مغز قادراست که به دنیای نوابغ پا بگذارد و با تمرین و پشتکار قدم به قدم به آن چه فکر می کند و رویای اوست، دست پیدا کند.
تمام پیشرفت هایی که در علم اتفاق افتاده و آن چه که در گذشته نه چندان دور دست نیافتنی بود امروزه به دست بشر ابداع شده است و این ثمره ذهن خلاق انسان است.
به حواس پنجگانه خود اعتماد کنیم

 

                                                        زهره علی بابایی

یک دیدگاه بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *